3Ds Max V-Ray

3Ds Max V-Ray

Bu yazımızda render alernatiflerinden birisi olan V-Ray eklentisini ve programın kendisinde bulunan Render kısmını ele alacağız.

V-Ray, render almada çoğunlukla kullandığımız bir eklentidir. Çoğunluğun tercih etmesinin nedeni 3Ds Max programının kendi render alanından daha çok özelliğe sahip olmasıdır. Biraz da bunlardan bahsedelim;

Işık ayarlarının geniş çaplı seçenekleri ve daha net görüntü elde ediyor. Daha hızlı ve detaylı bir görüntüye ulaşmamızı sağlıyor.

Yani buraya kadar yazdıklarımızdan da anlaşıldığı gibi V-ray eklentisi tamamen görüntü güzelliği ve görüntü özellikleriyle alakalı bir yazılımdır. Kullanıcıların tercih etmesinin bir diğer sebebi ise kolay ara yüzüne sahip olmasıdır.  Çok ağır bir boyutu yoktur cihazınızı yormaz. Kurulumu çok uzun bir süre almadığı gibi zor da değildir. Her açıdan kolaylık üzerine kurulmuştur. 3Ds Max programının kendi render bölümüne kıyasla çok üst düzey işler veya projeler elde edilebilir. Bana kalırsa her 3Ds Max kullanıcısının bu eklentiyi kurması gerekiyor.

Bu eklentinin birkaç sürümü mevcut. 3Ds Max programıyla orantılı olarak her programdan sonra bir eklenti çıkarılmıştır. Kullanışlı olan bu program her üst modelinde kendine daha da çok özellik ekleyerek kendi kalitesine bir seviye daha üste taşıyor. Tasarım sektörü bildiğimiz üzere her daim yeniliklere açık olduğu için bu eklentide sürekli kendini yenilemekte ve yenilenmekten kaçınmamakta. Biz kullanıcılar yeniliklere yönelmekteyiz. Kullanıcıların isteklerini karşılamaktan kaçınmamakta olan bu program bizim işimizi oldukça kolaylaştırmakta. Kolaylıktan kastımız tabi ki de projelerden kaçmak veya projeyi eksik çizmek değil. Kolaylıktan kastımız mesela bir mimari projede tek tek kolon çizmek yerine  bir kolunu Copy butonuna tıklayıp aralıklarını belirleyerek istediğimiz kadar çoğaltabiliriz. Buda bize programın kullanıcılarını oldukça çok düşündüğünü ve çokça  alternatif sunmaya çalıştığını gösteriyor. 3Ds Max kullanıcılarına özellikle tavsiye ettiğim bir eklentidir gerçekten sizlere çok faydası olacak ve tasarımlarınızı daha da güzelleştirecektir.

Umarım sizlere faydalı olmuştur bu yazı. Sormak istediğiniz soruları lütfen iletişim kısmından sorabilir veya yorum kısmına yazabilirsiniz. Amacımız sizlere yardımcı olmak ve sorularınıza cevap bulmaktır. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle ..

kemaberke.com

 

 

3Ds Max V-Ray” için bir yorum

  • Nisan 1, 2020 tarihinde, saat 8:32 am
    Permalink

    Güzel ve bilgi verici içerik yazmaya devam et. böyle devam.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir