Animasyon Sektörü ve Sektöre Giriş

  ANİMASYON SEKTÖRÜNE GİRİŞ

Dünyada teknolojik gelişmeler ilerliyor. Ve özellikle de televizyon, sinema sektörlerine olan ilgiden dolayı animasyon sektörü nün de önemi artmaktadır.

Çok büyük bütçelerle çekilen animasyon filmleri, giderek yaygınlaşmaktadır. Ayrıca bugünümüze kadar süre gelen ve çocukların ilgisinin her geçen gün artıyor. Çizgi filmlerle animasyon sektörü piyasa payını gün geçtikçe arttırıyor.

Dünyada gün geçtikçe yükselen animasyon sektörü Türkiye’de de etkilerini animasyona olan ilginin her geçen gün artmış bir şekilde göstermektedir. Diğer yandan TRT nin çocuk kanalında gösterilen çizgi filmler için çok yüksek ücretler ödenmektedir ve bu iddia da gündemdedir.

Diğer yandan da Türkiye’de yayınlanmak için hazırlanan yeni animasyon filmleri vizyona girmektedir ayrıca televizyonlarda da animasyon reklamlarının sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Tüm bu olanlardan dolayı animasyon sektörlerinin sayısı artmaya devam ediyor ve bu durum sektörleri rekabete sürüklüyordur.

Gün geçtikçe de bilgisayar oyunları öne çıkmaktadır ve Türkiye’de yapılan istatistiklere göre bu alana ilişkin çalışmalarla sektöre giriş yapmaktadır.

2017 yılı itibariyle görülen istatistiklere göre globalde yaklaşık olarak 280 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan animasyon sektörü ülkemizde büyüklüğüyse 90 milyon dolarlık olarak önümüze çıkmaktadır.

Ülkemizde 2011-2016 yılları arasında yapılan araştırmalara göre yüzde 16’lık kısmında büyüme gösterdiği de 2017 yılı itibariyle elde ettiğimiz veriler arasındadır.

BEBKA (Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı) tarafında yapılan raporlara göre 2010-2014 yılları arasında en çok animasyon film üreten ülkelerin ilki Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya iken televizyon için en fazla animasyon üreten ülke ise Kanada olmuştur.

Global olarak 2017 yılı itibariyle en çok animatör 70 bin ve 200 kişiyle Amerika Birleşik Devletleri‘nde bulunurken Türkiye de ise bu sayı 19 bin 978’e ulaşmıştır.

Türkiye’de Animasyona Giriş:

Ülkemizde ilk animasyon filmi 1947 yılında Vedat Ar ve öğrencileri tarafından kurgulanıp hazırlanan ‘Zeybek Oyunu’ olarak görülmüştür.

1970-1980 yılları arasında ise Tonguç Yaşar, Sezer Tansu ile beraber hazırlandıkları ‘Amentü Gemisi Nasıl Yürüdü’ isimli kısa bir metraj çizgi film ile 1970-1980 yılları arasında 3. Altın Koza film festivalinde çok önemli ve çok özel bir ödül almıştır. 1980li yıllarda ülkemizde ki animasyoncuların diğer ülkelerle katıldığı etkinlikler de olmuştur.

Bu günlük burada yazımızı sonlandırıyoruz bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle..

 

Animasyon Sektörü ve Sektöre Giriş” için bir yorum

  • Nisan 21, 2020 tarihinde, saat 8:21 am
    Permalink

    Uzun zamandır sektöre girmek istiyordum. Fakat böyle açık ve net bilgi bulamamıştım teşekkür ediyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir