Animasyon

Animasyon Nedir?

Animasyon birden fazla resmin art arda seri bir şekilde ilerlemesiyle elde edilen görüntülerin bütününe denir. Yani birkaç karakterin arka arkaya ilerletilmesine verilen ad diyebiliriz. Ve bu işlemi yapan kişilere animatör ismi verilir.

2D Animasyon

2D animasyonda nesneleri ve çizimleri 2 boyutlu evrende oluşturan çizim biçimidir. Yani kısaca söylemek gerekirse bu çizimlerin sadece yükseklik ve genişlikleri bulunmaktadır. 2D çizimlerde genellikle saniye başına 24 kare düşmektedir ve en az iki çizim gerekir. Her ne kadar dışarıdan zor görünüyor olsa da aslında zor değil. Teknoloji çağında artık her şey kolay 😊 biraz ilginizin olması yeterli. Bu alanda kullanılan programlar;

 

Tavsiye isterseniz eğer After Effects ve Animate cc’ yi öneririm 😊

3D Animasyon

2D animasyona nazaran görüntünün sadece yükseklik ve genişliğini değilde görüntünün en, boy ve derinlik özelliklerine sahip detaylı çizimlerdir.

 • 3Ds Max
 • Maya
 • Cinema 4D
 • Blender
 • ZBrush

Animasyonu biraz yorumlamak gerekirse bence tamamen zevk ve eğlence türüdür. İnsanlarda olmayan özellikler eklersin, hayal gücünde yapmak istediklerini sanala dökerek gerçekleşmesini sağlarsın yani tamamen bir kafa dağıtma ve eğlence yöntemidir.

Tabi kafa dağıttığı kadar kârı da oldukça fazladır. İş alanı geniştir. Bir çok yerde iş olanağı bulabilirsiniz. Getirileri de oldukça üst seviyededir.

İnsanların çocuk yanlarını yansıttığı için sürekli ilgi toplamıştır bu sektör. İnsanlar yoğun çalışma alanlarından sıkılmış olup kendi çocukluklarında kurdukları eski hayallerine dönmek isterler bu yüzden çocukken yaptıkları aktiviteler onları mutlu eder. Muhakkak ki hepimiz küçükken animasyon dizileri, çizgi dizileri ve filmleri izlemişizdir. En yakın ve ulaşılabilir küçüklük aktivitelerimizden biri olan animasyonlar sürekli rağbet görmekte ve biz animatörler de insanları mutlu etmek üzere bu sektörde elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz…

Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle…

Animasyon” için 5 yorum

 • Mart 31, 2020 tarihinde, saat 8:09 pm
  Permalink

  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgi ve önerileriniz için teşekkür ederim. Sayenizde kullanmak istediğim program hakkında bilgi edindim. Daha fazla bilgi ve tavsiyelerinizi sabırsızlıkla beklemekdeyim. Sağlıcakla kalın….

  Yanıtla
 • Nisan 8, 2020 tarihinde, saat 3:24 pm
  Permalink

  İçeriklerinizde aradığımı bulabiliyorum. Teşekkür ederim. Böyle devam 🙂

  Yanıtla
 • Nisan 12, 2020 tarihinde, saat 1:41 pm
  Permalink

  Çok açıklayıcı olmuş teşekürler

  Yanıtla
 • Nisan 12, 2020 tarihinde, saat 1:43 pm
  Permalink

  Uzun zamandır aradığım soruların cevaplarını bu kadar güzel ve öz bir şekilde anlattığınız için teşekkürler..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir