Girişimcilik

GİRİŞİMCİLİK

Girişimcilik, geniş bir şekilde ifade etmek gerekirse kâr amacıyla riski üstüne alan ve herhangi bir işi kuran bireyin yaptığı atılımdır. Girişimcilik yapılan araştırmalara göre son yıllarda her yerde sıkça konuşulan bir konu halindedir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber insanların düşündükleri projeleri hayata geçirip, sunmak için atılımlar yapmaya başlamışlardır. Şirketler, ağır çalışma şartları, yeteri kadar maaş alamamak gibi unsurlardan dolayı insanlarda para kazanma fikri insanları yeni girişimleri ortaya atıp yapmaya yönlendiriyor.

Girişimci Kime Denir?

Girişimci, sağlıklı bir şekilde mal ve hizmet üretimi yapmak amacıyla üretilen mal ve hizmet unsurlarını en iyi şartlarda ve en kazançlı şartlarda bir araya gelmesini sağlayan kişiye denir. Girişimci kişinin en önemli özelliklerinden biri risk almaktır ve girişimci kişi risk alıp iş projesini hayata sunar. Girişimci olan birey para kazanır ama bunun yanı sıra aynı zamanda da ekonomik bir değer de üretmesi gerekir. Girişimci kişi başka insanlara istihdam sağlaması gerekir. Girişimci kişiyi meydana getiren unsurlara gelirsek eğer onlarda şunlardır; yetenek, cesaret ve bütün birikim özellikleri.

Girişimci de Olması Gereken Nitelikler;

Girişimcilik ve iş kurma konularında kişi cesur ve sağlam adımlar atabilmelidir ayrıca istikrarlı olup kendine güvenmelidir. Kendine güvendiği taktirde ve birikim sahibi olduğunda iş kurmalıdır. Girişimci; ileriye dönük olmalıdır, ileri görüşlü olmalıdır, bir adım atarken diğer adımını düşünmelidir, gerektiğinde sabrederek ve pes etmeyerek geri adım atıp yeniden başlayabilmelidir, her zaman yaptığı her işte sorumluluk sahibi olup işle alakalı bütün sorumluluğu üstlenmelidir ve bunların yanı sıra bir önemli detay olarak da girişimci kişinin yanında temiz kalpli, iyimser, sürekli yeni fikirler sunabilen ve yapılan işin sonuçlarını iyi değerlendirebilen ve yaratıcı biri olmalıdır. Genel olarak konuştuğumuzda girişimci kişi başka insanları sözleriyle ya da hareketleriyle motive edebilmeli ve liderlik özellikleri sahip olmalıdır. Başarıyı kafaya koyan ve başarı tutkusu olan kişi girişimci olabilir. Ayrıca söylemek gerekirse eğer bu girişimci kişi önüne çıkan fırsatları görüp değerlendirebilmeli artı olarak işini severek yapmalı ve yeni fikirlere de her zaman açık olmalıdır. Girişimci kişiler genellikle özgür ve bağımsız olarak çalışmayı severler, kazanç sağlayacağı alanları güzel bir şekilde tespit edip değerlendirirler, toplumsal amaçlar için istihdam yaratırlar ve kendi yetenekleri neyse ona benzer iş kurmak isterler. Eğer etrafınızda girişimci ruhlu biri varsa ve o kişinin girişimcilik özellikleri gözlemlediğinizde bu özelliklerin olduğu gözlemlenir.

Girişimcilik” için bir yorum

  • Nisan 10, 2020 tarihinde, saat 8:37 pm
    Permalink

    Farklı şekillerde ve karmaşık anlatılan bir başlığı kısa ve net anlattığın için teşekkürler..

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir