AutoCAD

AutoCAD Nedir ?

AutoCAD, Amerkika’nın yapmış olduğu bir yazılımdır.
CAD, Computer Aided Design anlamına gelmektedir bunun Türkçe anlamı Bilgisayar Destekli Tasarımdır. Bu programda diğer tasarım programları gibi vektör tabanlıdır. Genel kullanım amacı teknik çizimlerdir. 2D ve 3D geometrik çizimlerde usta olan bu program mimarlık ve mühendisliğin vazgeçilmez programıdır. Bu sistem üzerine kurulmuş ilk programlardan biridir ve hala en çok kullanılan programlardan biri olarak yerini korumaktadır. Windows, Mac OSX, İOS, Android işletim sistemlerinde güncel halde kullanılır. Bir çok dil seçeneği bulunur. Buda dünya çapında gelişmişliğini ve kullanışlı olmasını gösterir. Dosya şekli DWG’dir. Bu çizim anlamına gelmektedir. DWG dosya biçimini her yere tanıtan bu AutoCAD programıdır.

AutoCAD İle Neler Yapabiliriz?

AutoCAD programı ile genelde 2D ve 3D çizimler yapılır. Bina tasarlama, makine tasarlama, araç tasarlama, içi dizayn tasarımı gibi birçok işlemler yapılabilir. En sık kullanıldığı alanlardan birisi olan inşaat sektöründe en yoğun kullanılan programdır. Yine aynı şekilde makine üretimi ve araç üretiminin ilk aşaması olan tasarımları da bu program üzerinde yürütülmektedir. Genel kullanım alanları:
– İnşaat sektöründe
– Elektrik Elektronik sektöründe
– Mimar ve Teknikerlerin çizimlerinde
– Çevre Mühendislerinin çizimlerinde
– Vb..
Bir çok sektörde kullanılır.
Programın yapabileceklerini tahmin etmesi bile çok zor diyebilirim.

AutoCAD’a Genel Bakış ?

Yukarıda da bahsettiğim üzere birçok alanda liderliğini koruyan bu program bilgisayar dünyasının ne kadar geniş olduğunu ortaya koyuyor. Birçok sektörün kullandığı bu program adeta çok yönlülüğüyle ve geniş kullanım alanlarıyla ayakta duruyor gibi. Kullanım alanının geniş olması sayesinde kullanıcılarına da güzel ve geniş iş imkanları sağlamakta olan bu program gerçekten kendine çekiyor. Geniş ve kullanışlı ara yüzü sayesinde çizimlerde kolaylık ve rahatlık sağlıyor. Geniş bir yazılımı olduğu için klavye üzerinden de Mouse kullanmadan çizim yapılabiliyor. Ayrıca yaptığımız çizimlerin renderını almak için başka bir programa gerek duymuyoruz. Her yönde geniş kapsamlı olduğu gibi render alanında da baya kendini geliştirmiş bir programdır.

AutoCAD Kullanıcıları Nerede İş Bulabilirler ?

İnsana evde iş imkanı veren bu yazılım nerede olursanız olun daima yanınızda bir işverendir sizin için. Bunu söylememin sebebi iş alanının genişliğinden kaynaklıdır.
Gelin bazı sektörlere beraber bakalım;
– Mimarların yanında çalışabilirler
– Herhangi bir tasarım şirketine girip çalışabilirler
– Makine sanayisinde çalışabilirler
– Haritacıların yanında çalışabilirler
– Mühendisler için taslak oluşturabilirler
– Vb..
Birçok sektörde yer alabilirler. Ama bana göre en geniş ve en yüksek gelire sahip olan programlardan belki de en iyisidir. Öğrenmenizi tavsiye ederim.
Hatta bence hiç durmayın hadi başlayın 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir