Çizim Tekniği

Çizim Tekniği

Bu yazımızda Çizim tekniği hakkında bilgiler vermek istedik haydi hep beraber okuyalım…

Illüstratör‘de karakter çizimi yaparken genelde “Pen Tool” aracını kullanırız. Bunun yanı sıra tercih edilen birçok komut aracıda vardır.

Çizimi yapmak için program bilgisinden ziyade daha çok hayal gücünüzün kuvvetli olması gerekiyor. Ne de olsa insan bilgisayar ortamına hayal gücünüzdeki dökülür. Hayal gücünüzle yapacağınız çalışmalar daha çok dikkat çeker ve sizi alanınızda zirvelere taşır. Sektörün önemli hususlarından dır özgünlük. Özgünlüğün diğer adı hayal gücüdür.

Özgünlükle sergilenen çalışmalar sizin ne derece hayal gücünüzün olduğunu ortaya koyar. Hayal gücünüz geniş ise sektörde bir adım öndesiniz demektir. Rakiplerinizden daha avantajlısınız dır ve bu durum sizin kesinlikle yararınıza olan bir şeydir. Sektörün genişliğinin farkındasınızdır diye umuyorum bir önceki yazımızda da bahsettik bu konudan.

Sektörü dallara ayırdığımız zaman çok sayıda dal oluşuyor bu dallardan 2 veya 3 tanesine tam anlamıyla hakim olmak sizi maddi açıdan oldukça rahatlatır. Bu dalları değerlendirmek için biraz çaba biraz gayret gerekiyor birazda programla uğraşmak.

Bence bu programla uğraşmak oldukça zevkli, bir şeyler yaptığınızı gördükçe hoşunuza gider bu durum, Bir şeyleri yapabilme hissiyatı gerçekten insanı mutlu eder. Bomboş ve beyaz sayfa yapabileceklerinizin sınırı hayal gücünüze bağlı yani tahmin bile edemeyeceğiniz şeyler yapabilirsiniz.

PEN TOOL

Pen Tool’un Türkçe karşılığı kalem aracı demektir bu kalem aracını kullanmak için hayal gücüyle yapılan çizimlerde özellikle el becerisine de sahip olmak gerekiyor çünkü kağıda çizer gibi bilgisayar da sanal ortama çiziyorsunuz tek fark kalem yerine elinizde mouse oluyor açıkçası şöyle bir bakınca birbirine pek benzemeyen şeyler. Ama bunun için özel çizim tabletleri mevcut oldukça kullanışlı ve çokça tercih edilen bir ürün. Oldukça kullanışlı olan bu ürün kullanıcıları rahat ettirmek amaçlı piyasaya sürülmüştür.

Kağıda çizmek daha kolay olur bu konuda eminim hepimiz aynı fikirdeyiz  diye umuyorum.  Bu yüzden bu cihazı yapan insanlar normal kağıt üzerine çizim yapıyormuş hissi vermekten hiç çekinmemişler çizerken kağıda çiziyor gibi hissediyor insan. Bu yüzdendir ki çok tercih ediliyor. Ben tavsiye ederim kullanmanızı sizin de işlerinizi oldukça kolaylaştırır. Zamandan da tasarruf etmenizi sağlar.

Kısaca bir özet geçmek istiyorum. Bu alanda hayal gücüne oldukça fazla ihtiyaç olduğunu, üst düzey olmasa bile az bir el becerisine ihtiyaç olduğunu ve pratik konularda bilgi sahibi olmanız sizin faydanıza olacaktır. Tabi ki bunların olmaması programı kullanamazsınız anlamına gelmez. Yine de kullanabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

Çizim Tekniği” için 2 yorum

 • Mart 25, 2020 tarihinde, saat 8:43 pm
  Permalink

  Kemalcim basarili bir blog olur insallah. Cok guzel ilerliyorsun bu azmini hic kaybetme.

  Yanıtla
  • Mart 26, 2020 tarihinde, saat 7:07 pm
   Permalink

   teşekkür ediyorum hocam.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir