İÇ MEKAN TASARIMI

            İÇ MEKÂN TASARIMI

Evet arkadaşlar bugün ki yazımızda iç mekan tasarımı nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz.  Ve iç mekan tasarımlarımızı yaparken nelerden nasıl faydalanacağımızı göreceğiz. Haydi başlayalım…

İç mekan tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlardan belki de en önemlisi tasarladığımız mekanın konseptine uygun mudur bizim tasarımımız? Bunu nereden anlarız ve nasıl inceleriz?

Hepimiz biliriz ki bir Kafe konsepti ile bir Restoran konseptini Bir olarak değerlendirmek doğru değildir. Her mekanın ayrı ayrı tasarımları olur bu tasarımlara uygun çalışmalar olması için öncelikle göz zevkine uygun olması gerekir.

mekan
iç mekan çizimi

Diğer hususlardan birisi ise müşterinin istediği hoşluğu projeye sunabilmek. Bu iş tamamen sizin ve müşterinin zevkine bağlı bir durum.

Şimdi biraz da iç mekan tasarımının program üzerinde işleyişinden bahsedelim…

Arkadaşlar öncelikle AutoCAD programında zemin dediğimiz kısım çizilir ölçülere göre. Dilerseniz extrude komutu ile projeyi binaya ya da bir mekana çevirebilirsiniz.

Ama genellikle zemin çizildikten sonra çizim 3ds Max programına atılır ve düzenlemeler orada yapılır. Komut yine 3ds Max programında da aynıdır extrude.

Bu kısmı hallettikten sonra yani mekânın iç kısmından ziyade bina tasarımını oluşturduktan sonra yapılması daha zevkli olan bölüme geçiyoruz.

OBJE ÇİZİMİ VE YERLEŞİMİ

Evet arkadaşlar şimdi obje tasarımına geldik. Öncelikle yapmamız gereken mekanımız için gereken objeler belirlemek ve bu objeler üzerinde bazı değişiklikler yaparak daha güzel bir hale getiriyoruz. Tabi bu sizin tercihinize bağlı bir durum dilerseniz obje üzerinde oynarsınız.

Şimdi illa objeyi değiştirmek mi gerekiyor? Ben tasarımı da beğenmedim ama bu zor yolu da yapmak istemiyorum. Diye aklınızdan geçirdiyseniz eğer gelin birlikte bakalım alternatif seçeneklere…

İlla objeyi değiştirmek gerekmiyor arkadaşlar böyle bir zorunluluğunuz yok. Hoşunuza gittiyse öylede kullanabilirsiniz.

Ben tasarımı da beğenmedim ama kendim tasarlamakta istemiyorum diye düşünüyorsanız eğer Max programı tam da bunun için size çok güzel bir seçenek sunmuş buna hazır obje diyoruz.

İndirdiğimiz hazır objeyi 3ds max programı içine atarak üzerinde düzenleme yapabiliriz. Ya da direkt yerleştirerek kullanabiliriz.

iç-mekan-tasarımı
iç-mekan

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir