Maskeleme

Maskeleme

Evet arkadaşlar bugün ki photoshop yazımızda maskeleme konusunu ele alıp beraber değerlendireceğiz. Hep birlikte ne işe yarar? Ne için yapılır? Ve nasıl yapılır? Sorusunun cevaplarını göreceğiz…

Maskelemenin ne işe yaradığından bahsedelim biraz garip bir soru gibi geldi açıkçası J . Maskeleme işlemi görüntüye güzellik ve çekicilik katarak tüm ilgiyi üzerine toplar. Örnek vermek gerekirse bir manzara fotoğrafını tamamen kendi siluetimize yansıtabiliriz.

Sadece manzara fotoğrafımı diye düşünürseniz eğer kesinlikle yanlış düşünmüş olursunuz. Programın sınırının olmadığını bir kez daha anlama fırsatı bence bu düşünce.

Maskeleme işlemlerini sadece doğa ve manzara fotoğraflarına konumlandırırsak çok yanılmış oluruz. Bir kıpıyı, arabayı, kalemi, kağıtı, makası, koltuğu, vb gibi birçok örnekler çıkarabiliriz. Daha öncesinde de bahsettiğimiz gibi tamamen hayal gücümüze, hayal dünyamıza bağlı bir konu.

Birçok kitap kapağı tasarımında da kullanılır. Bu işlemi uygulamak oldukça kolaydır. Az emek ile oldukça ihtişamlı görseller elde etmek kim istemez ki?

Bir bakıma bu işlemi kısa bir şekilde anlatmak gerekirse silme işlemi diyebiliriz. Neden diye soracak olursak eğer. Yukarıda bahsettiğimiz üzere siluet üzerinde işlem yapılır. Ve bu siluetin sadece dış çizgileri bizim maskeleme işlemi yaptığımızı belli eder veya anlaşılır hale getirir çünkü resmin iç kısmına bu işlemi uyguladığımız için maskeleme yaptığımız fotoğrafın içi maske yapılan fotoğraf ile kaplanır.

maskeleme
maskeleme

Nasıl yapılır sorusuna en kolay yöntemle cevap vermek istiyorum.

İşlem uygulanacak fotoğraf alt layer da diğer fotoğraf üst layer da olacak şekilde layer düzenlemeleri yapılmalıdır. Sonraki aşama olarak ALT tuşuna basarak Mouse’u iki layerın ortasına getiririz. Ve burada işlem bitti sayılır çünkü orada çıkan ok işaretine bastığımız zaman maskeleme işlemi tamamlanmış olacaktır.

Yaptığımız maskelemeden bir kısmı silmek istiyorsak eğer fırça aracımızı kullanarak istediğimiz kısmı yok edebiliriz. Ama dikkat edilmesi gereken bir husus var bu konuda fırçanın rengi siyahta olmalıdır.

Yaptığımız silme işleminde de aşırıya kaçmış veya elimiz kaymış ya da resmin istenmeyen bir kısmını silmiş olabiliriz. Bunun için ise çözüm yine aynı şekilde elimizde ki fırça aracının rengini beyaza alıp tekrar fazla sildiğimiz, geri gelmesini istediğimiz yerlerin üzerinden geçerek silinenleri geri getiriyoruz.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur…

maskeleme
maskeleme

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir