Photoshop cs6

Adobe Photoshop Nedir ?

Photoshop ile daha öncesinde yapmış olduğunuz tasarımları veya görselleri düzenleyebilir istediğiniz şekilde renklendirebilirsiniz. Peki illa önceden mi çizmiş olmak gerekiyor ? diye soracaksınız. Hayır daha öncesinde yapmış olmak şart değil photoshop üzerinden de çizim yapıp tekrar photoshop üzerinden düzenleyebilirsiniz. Ama çizim olarak pek tercih edilmez. Genellikle var olan resimler üzerinde işlemler gerçekleştirilir. 2D çizimlere de yatkın olup broşür, baskı, afiş, CV düzeni, katalog, vb. tasarımlara da olanak sağlamaktadır. Ama unutmamalıyız ki genel kullanım alanı pixel tabanlı olup fotoğraf veya renklendirme üzerinedir.

Photoshop’un Kullanım Alanları ve Nasıl Kullanılır ?

Photoshop üzerinde yeni bir grafiksel yapı oluşturmak veya yeniden bir görsel meydana getirmek yerine daha çok önceden yapılmış bir verinin üzerinde işlem yapmaya olağan sağlar. Bu işlemde sık kullanılan eylemler kopyalama, kesme, kırpma, yapıştırmadır. İşin biraz daha profesyonel boyutu bu programı biraz daha geniş çerçevede kullanırlar. Yani eski bir fotoğrafı renklendirme veya bir film sahnesinde , sahnede olmayan bir şeyi sahnede gibi gösterme yada bir renk efektleri vererek ortamı canlandırma gibi özelliklerine sahip olan bu adobe programını kullanırlar.

Genel Olarak Photoshop

Abode’ nin geliştirdiği pixel tabanlı bir fotoğraf düzenleme yazılımıdır. Vektörel çizimlere de imkan sağlamasına rağmen en güçlü olduğu yanı piksel tabanlı işlevlerde daha üst seviyede başarı elde etmesidir.
Bu programa verimli bir şekilde hakim olabilmek için programın neler yaptığını, neler yapabileceğini ve mantığını kavramak gerekir. Bunlar hakkında bilgi sahibi olursanız programı öğrenmede hem kendinizi hızlandırmış olup hemde asıl mantaliteyi anlamış olursunuz.

Photoshop’ta Neler Yapabilirim ?

Daha öncesinde de bahsettiğim gibi piksel tabanlı olmasına rağmen vektörel alanada hakimdir. İlla fotoğraf düzenlemek veya fotoğraf üzerinde çalışmak yerine fotoğrafı çizebilme imkanı da sağlamakta.
-Renklendirme ve efektlerle çalışma
-Kolaj
-Fotomontaj
-Yapılandırma
-Onarma
-Yapılandırma
-Tasarım
-HDR ve Panoromik resimler gibi bir çok işlemi gerçekeştirebilirsiniz.
Tabi bunlar bu programın özelliklerinden sadece bir kaçıdır.
Yeni sürümlerde 2D çizim boyutundan biraz daha üst seviyeye geçerek 3D animasyon veya çizimler oluşturmak mümkündür.
Giderek kendini geliştiren ve her türlü gelişime açık bir programdır. İşlevi giderek arttığı için iş imkanlarıda bununla birlikte artmakta ilerideki çalışma alanınız neden photoshop olmasın 😊 Daha geriden gelmemek için erken öğrenilmesinde fayda var 😊

Photoshop cs6” için bir yorum

  • Nisan 10, 2020 tarihinde, saat 8:33 pm
    Permalink

    Güzel anlaşılır bir şekilde anlatılmış bir çok kişiye faydalı olacak bilgiler içeriyor.
    Bilgilerini paylaştığın için ve emek verdiğin için teşekkürler..

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir