Teknolojinin Hayatımızdaki Yeri

   TEKNOLOJİNİN HAYATIMIZDAKİ                                 YERİ

Birkaç yıl öncesine kadar tahmini bile edilemeyen teknoloji  pek çok alanı ilgilendiren şeylerin gerçeğe dönüşmüş halidir. Alanı çok geniş olmasına istinaden tek bir amaç doğrultusunda geliştirilmiştir. Onun tanımı da insan hayatındaki yeri ve kolaylığıdır. Her ne kadar günümüzde sosyal mecralarda kötüye kullanılsa da iyi yönleri azımsanmayacak kadar fazladır.

En basitinden bir nebzede olsa sosyal statüyü ortadan kaldırmıştır (tv, radyo, vb.). Bir kadın için evde hayat kurtarıcı ve zaman tasarrufu sağlayan pek çok ürün vardır. Bununla da sınırlı kalmayıp eskiden olan çalışma hayatında, iş yükünü insana yüklerken şimdi makineler yerini almıştır.

Şu an sizlere bu sözlerimi ulaştırırken bile bir araçtır. Her alanda olduğu gibi iyiye de kötüye de kullanmak bizim elimizdedir. Yeter ki kullanmasını bilelim. Üstelik insan güveni de bu konuda yok sayılmamıştır. Bir ürünü aldığında garantisi de verilerek insana bir iç rahatlığı sağlayabiliyor. Hayatımızda devamlılığı olan ve vazgeçemeyeceğimiz bir şeydir. Bir ülkeyi geç Türkiye’de doğudan batıya gitmek bile bir işkence iken, uçak sanayisi bize göklerde huzuru, aynı zamanda sevdiklerimize kısa zamanda ulaşmayı sağlamıştır. Bir iş yazısını mektupla, fax ile göndermek yerine mail bize bir hediyedir.

teknoloji

Yaşlılık bildiğimiz üzere bir yerden sonra başa bela ve büyük sıkıntılar doğuruyor. Hele de yalnızsan. Sıkılmasınlar diye birçok ürün, araç, ses sistemi ve telefon üzerinden acil durumlarda hemen ulaşacakları hatlar vardır. Hareket etmeyi sevmeyen insanların da çok işine yarar noktaları da mevcuttur.

Mesela internet bankacılığı en basit örnektir. Toplumumuz her ne kadar gezip tozmayı sevse de asosyal sayımızda azımsanamayacak derecede çoktur. Onların evde zaman geçirmesi için yine pek tabii teknoloji şarttır.

Yakındığımız bir nokta daha var ki oda eskisi gibi çocuklarımızın oyun hayatı sokakta, parkta değil korkular yüzünden evdir. Bu sebeple çocuklara yönelik pek çok hem zekâ geliştirici hem de can sıkıntısını giderecek pek çok oyuncak oyun vs. vardır. Kapımıza gelenin içeri almadan bile yabancı olup olmadığını anlayabiliyoruz.

Telefon dediğimizin olayı farklı bir boyuttur ne yazık ki. Üzülerek söylüyorum ki milletimizin birinin canı yanarken, kavga olurken bile sadece bunu çekip yayınlamayı marifet biliyor. Tabi ihbar niteliğinde olup haberlerde yayınlanması ayrı bir olay olup artı yönüdür. Nasıl kullanmak istediğin senin elinde, unutma!

Ve en önemli katkılarından birisidir Adobe ve AutoDesk programları..

teknoloji

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir