Vektör Çizim

VEKTÖR ÇİZİM NASIL YAPILIR

Hepimiz merak ederiz ki bu kadar karmaşık olan Vektör Çizim tasarımlarını insanlar nasıl yapıyor çok mu zor yoksa sadece bir yetenek mi? Bence bu sorunun cevabına makaleyi okuduktan sonra siz karar verin. Vektör Çizim için Haydi başlayalım;

VEKTÖR NEDİR:

Vektör çizimler çözünürlüğü önemsiz hatta çözünürlüğü olmayan görsellerdir. Nasıl çözünürlüğü olmayan görseller diyeceksiniz. Hemen öğrenelim, çizim yaparken ıllustratör programının kendi çizim materyallerini kullandığımız için çözünürlüğü önemsiz bir hal alıyor. Çizimler pixel boyutta olduğu için yine aynı şekilde istediğimiz gibi boyut ayarları yapılıyor.

VEKTÖR ÇİZİM NASIL YAPILIR;

Gelelim şimdi asıl merak edilen kısma bu vektör çizimler nasıl yapılır, hangi materyaller kullanılır?

Arkadaşlar vektör çizimler genellikle broşür ve afiş tarzı tasarımların yapımında kullanılır.  Bu çizimleri yapabilmek için ıllustratör programı bize oldukça geniş bir çalışma alanı sunuyor.  Illustratör programı içerisinde pentool aracını kullanarak oldukça göze hoş gelen çizimler elde edilebilir.

Bu vektörel çizimlerde karakter çizimi de yapılabilmekte ama sadece 2 boyutlu karakterler çizilmektedir.  Yapmamız gereken kalem aracını kullanarak ıllustrator programı üzerinde gerekli çizim aracını estetik bir şekilde kullanmak.

Bugün ki yazımızda karakter çizimini ele alacağız. Her şey tamam estetik bir şekilde karakterimizi çizdik. Ama biraz sade duruyor gibi. Evet sade duruyor. Karakter üzerindeki gölgelendirmeyi vermemiz lazım sade durmaması ve gerçekçi görünmesi için. Aynı şekilde yine kalem aracı ile yüze gölge düşen yerleri belirliyoruz ve ten renginin biraz daha koyu rengine boyuyoruz belirlediğimiz yerleri. Bu kez de biraz garip durdu hem de fazlasıyla diyeceksiniz renkler birbirine karıştı gibi sanki değil mi? Çünkü henüz işlemimiz bitmedi.

Sonra ki aşama olarak kalem aracı ile gölge çizmek amaçlı boyadığımız yerin opaklık ayarlarını düşürerek istediğimiz gölge izlemine erişmiş oluruz. Buda bize daha detaylı ve gerçekçi karakter çizmemizi sağlayan özelliklerden birisidir.

Tabi arka plan olmadan olmaz görselimize uygun, resme güzellik katacak, bir arka plan. Ama bu arka plan mevzusu sizi korkutmasın yine karakter çiziminde uygulanan tüm işlemler burada da geçerli olacaktır. Yani işlemin yoğunluğu zor olduğu anlamına gelmez.

vektör çizim
animasyon

                                                                                             Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir