Video Montaj

VİDEO MONTAJ

After effects programında video montaj nasıl yapılır şimdi sizlerle bu konuyu ele almak istiyorum. Fazla vakit kaybetmeden haydi başlayalım..

Öncelikle video montajın kullanım amaçlarına kısaca değinelim; yapmış olduğumuz videoya kurgu eklememize olanak sağlar. Yani ses, görüntü, geçiş, efektler, vb. gibi birçok özellik sunar bize.

Sadece bu video montaj işini after effects de mi yapabiliriz? Sorusuna cevap olarak bir sürü alternatif programlar işin içine girebilir. Ama bizler yoğun olarak after effects programını kullanırız.

Video montaj olayına şimdi biraz örnekler ile değinelim.

Bir tanıtım videosu veya herhangi bir video çektik diyelim. Fakat biz bu çektiğimiz videoda ki arka planı beğenmedik ve videoya ben biz şeyler ekleyerek daha güzel görünmesini istiyoruz. Bu program sayesinde bizler sevmediğimiz arka planı kaldırıp yerine hoşumuza giden veya konu ile alakalı yeni arka planlar ekleyebiliyoruz.

Yine aynı şekilde geçiş efektleri sayesinde farklı bir videoya geçebiliyor veya kendi videomuza efekt verebiliyoruz.

Video Montajın Genel Amaçları

Aslında video montajın genel amacını tahmin etmek pekte zor değildir. İzleyiciye görsel güzellik kazandırmak için kullanılan oldukça etkili bir yoldur. İzleyen kişinin videosu beğenmesi sizin kaliteli bir iş yaptığınızın o kişiye göstergesidir.

Bu video montaj aslında sadece kısa 3-5 dakikalık videolarda kullanılmaz yani daha kapsamlıdır. Örneğin dizi ve film stüdyolarının video montaj olmazsa olmazlarındandır. Çünkü izlediğimiz ve gördüğümüz üzere bir binadan diğer binaya uçan insanlar görmekteyiz. Bunu bir insanın yapması imkansız diyebiliriz peki ya onlar nasıl yapıyorlar? Çok merak ederiz.

Bu merakımızı gidermek için elbette biraz araştırma yapmamız gerekiyor. Binadan binaya uçmak veya bir uçaktan atlamak ya da kurşunları yavaşlatıp arasından geçmek gibi bu tarz olaylar hep video montaj ile yapılmaktadır.

Daha öncesinde de bahsettiğimiz gibi bu tarz video montajlar için birçok alternatif programlar mevcuttur fakat bizler yoğun olarak after effects programını kullanıyoruz.

Bunun sebebi olarak ise geniş efekt ve görsel zenginliği gibi birçok hususu gösterebiliriz.

ses efekti
efekt
yazı efektleri
efekt

 

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur…

Bir sonraki yazıda görüşmek dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir