VİDEOYA EFEKT VERME 

                  VİDEOYA EFEKT VERME

Evet arkadaşlar sizlere bu yazımızda After Effects programında video efekti verme nasıl yapılır ve önemi nedir gibi soruların cevaplarından bahsedeceğiz.

Hepimizin bildiği üzere değerli okuyucular efektsiz video hiç de dikkat çekici ve ilgi toplayıcı değildir. Bu nedenle bizler videolarımıza efekt vermeyi tercih ederiz.

Neden videoya efekt neden veririz sorusunun cevabını beraber okuyarak anlayalım. Haydi başlayalım değerli okuyucular.

  Neden Efekt Kullanırız:

Arkadaşlar hepimiz isteriz ki yaptığımız çalışma ne olursa olsun göze hoş gelsin ve herkes tarafından beğenilsin. Ve bizlerde çalışmalarımızı güzelleştirmek ve izleyiciye beğendirmek için video efekti kullanırız.

 Nasıl Efekt Veririz:

Evet arkadaşlar şimdi gelelim efekt nasıl verilir sorusunun cevabına. After Effects programının sağ panelinde Effects &Presets seçeneği ile karşılaşmaktayız. Bizler efektlerimizi bu programda buradan uygulamaktayız. Efektleri öyle kafamıza estiği gibi tabi ki de koyamayız her efektin ayrı bir işlevi ve görevi bulunmakta. Örneğin yazı efekti için ayrı videoya geçiş efekti için ayrı efektler kullanılır.

Efekt İçeriği:

Birazda efektin içeriklerinden bahsedelim. Arkadaşlar bu programın içerinde her işlemimizi halledeceğimiz kadar çok efekt seçeneği bulunmakta. Ama içindeki efektleri beğenmez veya yetersiz bulduğumuz durumlarda eklenti ekleyerek efekt desteği sunabiliriz programa.

Ve yine program bizlere bir kolaylık sağlamak amacıyla efektleri işlevlerine göre gruplandırma işlemi yapmıştır. Örnek verecek olursak yazı efekti için kolaylıkla text bölümünden yazımıza uygun efekti seçip uygulayabiliriz.

yazı efektleri
efekt

Yine aynı şekilde seslere de efekt verebiliyoruz. Seslere efekt vermek için tekrar sağ paneldeki effects kısmından audio kısmından istediğimiz ses efektini de verebiliriz.

ses efekti
efekt

Bizim sizlere burada anlatmış olduğumuz sadece birkaç efekttir. İstediğiniz her şeye istediğiniz her efekti hemen hemen vermek mümkündür.

Bu kadar efektin hepsini ayrı ayrı bilmek pek mümkün olmayabilir. Bunu yani istediğiniz efekti deneme yanılma yoluyla bulmak sizin faydanıza olacaktır. Program hakkında el aşinalığınız ve efekt kapasiteniz oldukça artacaktır.

Merak ettiğiniz diğer programlara ana sayfamızdan bakabilirsiniz bence şimdiden bir göz atın.  İstediğiniz programları yoruma bırakmayı unutmayın.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileği ile sağlıcakla kalın ..

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir